Haber

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, ilk resmi ziyaretini 25-26 Ekim’de Türkiye’ye gerçekleştirecek.

Ziyareti sırasında Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelerek ikili ve çok taraflı işbirliği konularının yanı sıra güncel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

27 Ekim 1991’de bağımsızlığını ilan eden Türkmenistan’ı ilk tanıyan ülke, 16 Aralık 1991’de Türkiye oldu.

Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler 29 Şubat 1992’de kuruldu. İki ülke arasında geniş çaplı işbirliğine ilişkin güçlü ve olumlu deneyimler edinildi.

İki kardeş ülke ve ortak tarih, dil, din ve kültürü paylaşan halklar arasında “Tek Millet, İki Devlet” temelinde istikrarlı, karşılıklı saygı ve iş birliğine dayalı özel çıkarlar mevcutken, özellikle dış politika, ticaret alanlarında işbirliği sürüyor. , ekonomi, kültür ve eğitim. Öyle.

İki kardeş ülke, 6 Aralık 2007’de kurdukları Türkmen-Türk Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu ile farklı düzeylerdeki iş birliğini bir sonraki aşamaya taşıma kararlılığını ortaya koydu.

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticari ilişkiler hızla artarken, 2021 yılında 2 milyar doları aşan ticaret hacminin kısa vadede 5 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Türkmenistan, Türk şirketlerinin Rusya’dan sonra en fazla faaliyet gösterdiği ikinci ülke olarak öne çıkıyor.

İlk Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Zirvesi Türkmenistan’da yapıldı

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Zirvesi’nin ilki 2022 yılında Türkmenistan’da gerçekleştirilmiş olup, zirve kapsamında enerji alanında iş birliğinin geliştirilmesi ve doğalgaz arzının özel önemi vurgulanmıştır.

Zirvede yaptığı konuşmada, “Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye, enerji kaynaklarının dünya pazarına gönderilmesi konusunda uyumlu, çok yönlü bir sistem oluşturmak için çalışıyor.” dedi. ifadelerini kullanan Berdimuhamedov, Türkmen doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya satışına yeşil ışık yaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu