Haber

Türkiye, Brezilya’daki şiddet eylemlerini kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Brezilya’da Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva liderliğindeki hükümete, Kongre’ye ve Anayasa Mahkemesi’ne yönelik şiddet eylemlerini kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Brezilya’da halkın iradesini yansıtan seçim sonuçlarına ve demokratik süreçlere saygı gösterilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

Söz konusu eylemler karşısında Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Lula da Silva hükümeti ve Brezilya halkıyla dayanışma içinde olduğunun altı çizilen açıklamada, “Devlet Lideri liderliğindeki hükümete, Kongre’ye ve Anayasa Mahkemesi’ne yönelik şiddet eylemlerini kınıyoruz. Brezilya’da Luiz Inacio Lula da Silva.” terimi yer aldı.

Brezilya’da dün ordunun müdahalesini talep eden sloganlar atan eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro taraftarları polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girdiler.

Göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazla müdahale eden polis, grupların Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Yargıtay binasına zorla girmesini engelleyemedi.

Ulusal Kongre ve Başkanlık Sarayı’nı basan Bolsonaro yandaşları, güvenlik güçleri tarafından bu binalardan uzaklaştırılarak kontrol sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu