Haber

Macaristan: Uluslararası toplum, Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi için Lübnan’a yardım etmeli

Macaristan Dış ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin ülke nüfusunun beşte birini oluşturduğunu belirterek, mültecilerin evlerine dönmesi için uluslararası toplumun Beyrut yönetimine yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Macaristan Dış ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, Lübnanlı mevkidaşı Abdullah Buhabib ile başkent Beyrut’ta bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Szijjarto, Suriye’deki iç savaş ve Ukrayna-Rusya savaşı sonrası yaşanan göç dalgalarına dikkat çekerek, “Düzensiz göçün arkasında istikrarsızlık yatıyor. dalga AB ülkeleridir.” ifadeleri kullandı.

Lübnan’ın 2012’den bu yana Suriye’den gelen bir mülteci dalgasına maruz kaldığına işaret eden Szijjarto, “Şu anda Suriyeli mültecilerin sayısı toplam Lübnan nüfusunun beşte birine tekabül ediyor” dedi. dedim.

“Lübnan üzerindeki büyük baskının farkındayız”

Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi için uluslararası toplumun Lübnan’a yardım etmesi gerektiğini belirten Szijjarto, “Lübnan üzerindeki büyük baskının farkındayız” dedi. dedi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Buhabib ise mülteci konusunun kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

Macaristan’ın bu konunun başından beri kendilerine destek verdiğini ancak henüz kimsenin Lübnan’ın yanında yer almadığını kaydeden Buhabib, iki ülke arasındaki iş birliğinin devam edeceğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Lübnan’da kayıtlı 850 bin Suriyeli mülteci var. Lübnan hükümeti bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.

Doğu Akdeniz’in küçük ülkesi Lübnan’daki mülteci sorunu yeni olmasa da özellikle 2019 yılında patlak veren ekonomik krizin ardından sıkça konuşulmaya başlandı.

haber-tekman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu