Haber

Kızılay Afet Bölgesinde Yardım Çalışmalarını Sürdürüyor

10 ili etkileyen büyük depremin ardından Kızılay, çalışanları ve gönüllüleri ile depremden etkilenen bölgelere yardımları hız kesmeden ulaştırıyor. Barınma, beslenme ve kan dağıtımını sağlamaya devam eden Kızılay, psikososyal takviye ekiplerini de sahaya yönlendirdi.

Kızılay, 68 adet yemek aracı, 19 adet portatif mutfak, 5 adet sahra mutfağı, 4 adet portatif yemek aracı, 2 adet portatif fırın ve 1 adet konteyner mutfak ile etkilenen bölgelere besin takviyesi yapmaktadır. Kızılay, afetin 2. günü yaklaşırken 600 bin kişiye gıda desteği verdi. 400 bin yemek malzemesi dağıtımı da yapan Kızılay, 10 bine yakın battaniye ve 80 bin litre suyu da vatandaşların hizmetine sundu.

Kızılay Gönüllüleri Depremzedelerin Yanında

İlk gün yaklaşık 2 bin işçi ve gönüllüyü sevk eden Kızılay, depremin ikinci gününde de insan kaynağı sevkiyatına devam ediyor. Kızılay çalışanları ve gönüllüleri, arama kurtarma ekiplerine lojistik desteğin yanı sıra mağdurlara yiyecek ve barınak sağlıyor.

Helikopterlerle Afet Bölgesine Yardım Taşıtıldı

Depremzedelere yardım ulaştırmak için zamanla yarışan ekipler, Elbistan’a karayolu ulaşımının azalması nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerine ait helikopterlerle bölgeye su ve gıda kolileri taşıyor.

Kan bağışı zamana yayılmalıdır.

Kızılay, facianın ilk gününde bölgedeki hastanelerin ihtiyacı olan kan ve kan çalışmalarını mevcut stoklarıyla karşılayarak, stokların yenilenmesi için kan bağışı çağrısında bulundu. İlk gün verilen gönüllü kan bağışı sayısı 40 bin üniteyi geçti. Kızılay, kanın uzun süre saklanamayan bir tedavi aracı olduğunu hatırlatarak, kan bağışının günlere yayılması gerektiği uyarısında bulundu. Kızılay birimleri bugün ve önümüzdeki günlerde de ülkenin ihtiyacı oranında kan bağışı kabul etmeye devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu