Ekonomi

Avustralya’nın önde gelen bankaları Merkez Bankası’nın hamlesinin ardından konut kredisi faizlerini artırdı

Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY), National Australia Bank (OTC:NABZY), ANZ Group Holdings ve Westpac Banking Corp (NYSE:WBK) dahil olmak üzere Avustralya’nın önde gelen finans kurumları standart değişken konut kredisi oranlarını 25 baz puan artırdı. Bu hamle, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) bu hafta başlarında nakit faiz oranını aynı miktarda artırma kararının ardından geldi.

Ülkenin en büyük kredi kuruluşu Commonwealth Bank, Çarşamba günü açıklama yapan diğer üç bankanın izninin ötesine geçerek faiz oranlarını artıracağını bugün duyurdu. RBA’nın dört aydır uyguladığı politikaya ara vererek nakit faiz oranını %4,35’e yükseltme kararı, enflasyonun uzun süre yüksek kalma riskine işaret eden son bilgilerden kaynaklandı.

Bankalardan Çarşamba günü yapılan açıklamalara göre, National Australia Bank ve ANZ Group Holdings’in faiz artışları 17 Kasım’da yürürlüğe girecek, Westpac Banking Corp ise 21 Kasım’dan itibaren yeni faiz oranlarını uygulayacak. Commonwealth Bank ayrıca konut kredisi değişken faiz oranı değişikliğinin 17 Kasım’dan itibaren geçerli olacağını doğruladı.

Avustralya’nın “dört büyük” bankasının ipotek faiz oranlarını artırmaya yönelik bu uyumlu hareketi, ülkedeki değişen para politikası ortamını yansıtıyor. RBA’nın nakit oranını artırma kararı, enflasyonu kontrol etme yaklaşımında bir değişime işaret ediyor ve bu, daha geniş ekonomiyi ve finans sektörünü potansiyel olarak etkileyebilir.

Bu oran artışları yürürlüğe girdiğinde, değişken faizli ipotek sahibi ev sahiplerinin kredi geri ödemelerinde artış görülecektir. Bankaların RBA’nın faiz oranı artışını müşterilerine yansıtma kararı, son yıllarda bir büyüme dönemi yaşayan Avustralya’nın konut piyasasını potansiyel olarak etkileyebilir.

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını artırma hamlesi aynı zamanda finans departmanının merkez bankasının para politikasıyla olan bağlantısını da ortaya koyuyor. RBA enflasyonu yönetme politikasını ayarlarken, bankacılık sektörü üzerinde bir dalgalanma etkisi yaratıyor ve bu da tüketicilerin borçlanma maliyetlerini etkiliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu