Haber

11 Eylül saldırılarının kurbanları anıldı

YENİ ABD’ye yönelik en büyük terör saldırısı olarak bilinen 11 Eylül 2001 saldırılarının kurbanları, New York’ta yıkılan “İkiz Kuleler”in yerine inşa edilen anıt parkta anıldı.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in katılımıyla gerçekleşen ve canlı yayınlanan törende, mağdur yakınları saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek okudu.

ABD milli marşının söylendiği törende, hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Törene katılanlar, hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu anıt havuzlara çiçek bıraktı.

Çok sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen törene ABD Başkanı Joe Biden’ın katılmaması dikkat çekti.

Törene Harris’in yanı sıra New York Belediye Başkanı Eric Adams, New York Valisi Kathy Hochul, Florida Valisi Ron DeSantis, Senatör Kirsten Gillibrand, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Üyesi Temsilcisi Jerry Nadler ve New York Başsavcısı Letitia James katıldı.

Kurbanlar ayrıca şehrin farklı yerlerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle de anıldı.

11 Eylül 2001’de ne oldu?

Amerikan finans sisteminin kalbi New York, 11 Eylül sabahına İkiz Kuleler’e düzenlenen terör saldırılarıyla uyandı.

Newark, Boston ve Washington’dan kalkıp San Francisco ve Los Angeles’a giden 4 yolcu uçağının kaçırılmasının ardından Los Angeles’a gidecek American Airlines yolcu uçağı yerel saatle 08.46’da İkiz Kuleler’in kuzey tarafındaki binaya çarptı.

Kuzey kulesi alevler içinde yanarken, kaçırılan bir başka United Airlines uçağı, ilk saldırıdan 17 dakika sonra saat 09.03’te canlı yayında güney kulesine çarptı.

Hem ABD’nin hem de tüm dünyanın canlı olarak izlediği saldırıların ardından İkiz Kuleler dakikalar içinde milyonlarca insanın gözü önünde çöktü ve Manhattan Adası toz bulutlarıyla kaplandı.

İkiz Kuleler’e düzenlenen saldırıların ardından kaçırılan bir uçak daha ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına düştü.

Kaçırılan son uçak olan 93 sefer sayılı uçak, Pensilvanya’nın Shanksville kırsalında F-16’lar tarafından düşürüldü.

11 Eylül saldırıları sonucunda New York, Washington ve Pensilvanya’da uçakları kaçıran 19 saldırgan dışında toplam 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu